Paletki wielkości 6-7 cm (diamond, melon, pigeon, turkus) członkowie kpfa zniżki G-dz paletkarium.pl
    tomeksup pisze:

    ... U nas na KPFA nie ma zbyt wielu wielbicieli tych ryb.


Kurcze i tu masz racje. Zrobił się mit "trudnej ryby" oraz tego, iż hodowcy tych ryb są liderami akwarystyki, a to jest stanowcza nieprawda.
Prawdą jest jednak to, iż jako jedna z nielicznych grup akwarystycznych, jest w stanie zorganizować się i np.: wykonać zadanie typy MISTRZOSTWA DYSKOWCÓW Poznań 2013 dla przypomnienia 19-20 października 2013 , które są już po raz IV i zawsze o charakterze międzynarodowym - ale jest to inna bajka.
Jeśli chodzi chów ryb to moim zdaniem, wielokrotnie wypowiadanym - jest żadna różnica - między satysfakcją z chowy popularnego gubika czy też dyskowca. Osobiście również nie czerpię satysfakcji z pozyskania ryb np. malezyjskich i wystawiania ich, jako własne, na wystawach jak to robią niektórzy wystawcy.
Każdy zdaję sobie sprawę, iż pozyskanie narybku w wypadku dyskowców, to okres ok. 2 lat. Proces selekcji i rozmnażania - przyjmując, że cechy dziedziczenia, to genotyp trzypokoleniowy - daje nam rachubę minimum 6 do 8 lat. Przez ten okres każda hodowca, generuje z każdej pary ok. 150-300 rybek ok. 6-9 razy w roku, z czego dla "siebie" wybierze ok. 5 do 10 szt. z miotu do dalszej reprodukcji - wariant optymalny. Reszta - tj. nadwyżka, jest przeznaczana na sprzedaż - czyli na pokrycie kosztów utrzymania hodowli. Cała reszta zależy od nabywcy, czyli co kupi i co z tym dalej zrobi.



  PRZEJDŹ NA FORUM