Będzie miała miejsce reaktywacja forum, chętne osoby do współpracy zapraszam do pisania na nowego maila KPFA : kpfa@onet.pl


NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ENCYKLOPEDIA AKWARYSTYCZNA » STURISOMA AUREUM

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Sturisoma aureum

  
Lordam
25.01.2014 21:30:20
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Elbląg

Posty: 35 #1726011
Od: 2014-1-25


Ilość edycji wpisu: 5

Ilość edycji Admina: 2
Nazwa:
Sturisoma złocista ( Sturisoma aureum) syn. Loricaria aurea
Wielkość:
Około 150mm
Występowanie:
Kolumbia odcinki Magdalena, San Jorge I Cesar River
Parametry wody:
Ph: 6,4-7,4
Gh: 6-14
Temp 22-28*C
Warunki hodowlane:
Sturisomy ze względu na swoje stosunkowo pokaźne rozmiary potrzebuje zbiornika o długości co najmniej 80 cm. Jest rybą ruchliwą, żwawo penetrującą akwarium trajektorią odrzutowca  . Akwarium powinno być zaopatrzone w drewno które jest potrzebne do prawidłowej pracy jelit. Sturisomy są wątłej budowy i mimo pancerza są narażone na ataki drapieżników, zwłaszcza kiedy nie osiągną 7-8 cm. Świetnie odnajdują się w klimacie czarnych wód.
Dieta:
Jak u wszystkich zbrojników dieta ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o rozwój ryby, podobnie jest w tym przypadku. Karmimy przede wszystkim pokarmem roślinnym oraz tabletkami roślinnymi dedykowanymi dla zbrojników. Ochoczo jedzą cukinie, ogórka, jabłko . Warzywa przed podaniem powinno się sparzyć wrzątkiem. Jeśli chodzi o pokarmy tabletkowane trzeba się skupić na tych wysokiej jakości , pamiętajmy aby nie podawać im pokarmów mięsnych albo inaczej aby zawsze miały do dyspozycji pokarm dedykowany dla nich. Białko pochodzenia zwierzęcego bardzo źle wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego ryb , podanie mięsa zwierzęcego może skutkować nawet utratą rybki.
Dyformizm płciowy:
Dorosłe samczyki przy pyszczku posiadają pokaźne poroże oraz maja wydłużony czubek pyska. Samiczki mają bardziej okrągłe kształty oraz nie posiadają poroża i wydłużonego pyska.
Tarło:
Do tarła dochodzi zazwyczaj na szybie akwarium gdzie samica składa ikrę a samczyk opiekuje się nią przez najbliższe kilka dni, następnie wylęgiem który pieszczotliwie wachluje płetwami. Na rozwój narybku duże znaczenie mają stabilne parametry wody.
Tarło w moim przypadku miałem tylko raz niestety, było kilkanaście młodych, wylęgły się one pod moją nieobecność więc nie miałem możliwości obserwacji poczynań maluchów które po kilku dniach odeszły.
Spostrzeżenia:
Jeden z tych zbrojników który powinien mieć w swoim zbiorniku prawie każdy, piękna ryba, prawdziwa królowa przedniej szyby, są cały czas widoczne a ich sposób pływania jest niepowtarzalny z żadnym innym gatunkiem ryb.

Opis ryb oraz zdjęcia ryb są mojego autorstwa.




Bibliografia:
http://www.planetcatfish.com



_________________
240l- 6x sturisoma aureum, 4x l-168, 5x l-201, 12x kirys sterby, 5x corydoras leucomelas
128l- 5x l-104, 2x rineloricaria filamentosa
66l- 2x l-183
  
Electra19.04.2024 12:02:16
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ENCYKLOPEDIA AKWARYSTYCZNA » STURISOMA AUREUM

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny