Będzie miała miejsce reaktywacja forum, chętne osoby do współpracy zapraszam do pisania na nowego maila KPFA : kpfa@onet.pl


NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GLONY » ZIELENICE - EKSPERYMENTY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zielenice - eksperymenty

Zielenice w środowisku słokdkowodnym.
  
tomeksup
13.04.2013 16:24:08
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2101 #1314471
Od: 2012-6-12


Ilość edycji wpisu: 4
Zielenice punktowe i pył zielony - moje eksperymenty.

Witam. Po tym jak pożegnałem krasnorosty, pojawiły się u mnie zielenice punktowe i pył na szybach w akwarium. Nie poddam się. Wygrałem z krasnorostami, to poradzę sobie także z zielenicami. Tym razem opis będzie miał charakter eksperymentów.

Opis akwarium.

Oświetlenie: 2x18W T8 OSRAM +1x 18W Philips 6500K daylight, 0,56W/l
Filtr: JBL e901
Grzałka: 50W
Temperatura: 25,0 st. C
czas oświetlenia: 10h
godziny oświetlenia 10:00-20:00

Obsada:
-15x neon inessa
-7x kirysek pstry
-1x zbrojników niebieskich
-4x brzanka sumatrzańska
-2x danio pręgowany
-2x danio lamparci
-3xkosiarka

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)
-anubias lancelata
-echinodora scaber
-lemna minor
-cabomba caroliniana
-rotala rotundifolia
-elocharis accicularis
itp.


konstrukcja podłoża:
-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm
-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm
-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,
-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

pokarm:
-pokarm płatkowany
-granulat dla krewetek
-ochotka
sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

Nawożenie solami dążąc do tyg. stężeń:
NO3=10mg/l
po4=1mg/l
Fe=0,42mg/l
Mg=+3,0mg/l (nie liczę z kh).

Parametry:
Kh=14
gh=14
Ph=6,8

Oczywiście wlewam więcej nawozów, bowiem nie jest ważne ile wlewasz ale jakie masz parametry po tyg. stosowania. A te są prawidłowe.

Najpierw co to są zielenice ?
źródło: wikipedia
[quote]Zielenice (Chlorophyta) – parafiletyczna grupa jednokomórkowych (o strukturze wiciowcowej, kapsalnej i kokoidalnej) lub wielokomórkowych, samożywnych roślin występujących w wodach słodkich i słonych, rzadko w środowisku lądowym – wówczas są to higrofity lub symbionty. Należy tu ok. 9000 gatunków. Swą polską nazwę wzięły od dominującej barwy chlorofilu a i b, występują jednak w nich również karoteny (α-, β- i γ-) i ksantofile (luteina, zeaksantyna, wiolaksantyna, neoksantyna, astaksantyna). Jako substancja zapasowa wykorzystywana jest głównie skrobia, a u niektórych również inulina lub podobne do niej związki, sacharoza, maltoza lub erytrytol. W ścianie komórkowej znajduje się celuloza, a czasem również mannany i ksylany[1]. Zielenice stanowią jedną z trzech linii rozwojowych roślin (obok glaukofitów i krasnorostów). Współcześnie dzielone są na dwie lub cztery równorzędne grupy (gromady). W rygorystycznych ujęciach taksonomicznych do zielenic zaliczane są także rośliny lądowe, przy czym dla takiego ujęcia stosuje się odrębną nazwę rośliny zielone. Termin zielenice oznacza w aktualnym ujęciu wszystkie linie rozwojowe roślin zielonych po wyłączeniu z nich roślin lądowych.
Rozmnażanie

U zielenic obserwuje się znaczną różnorodność procesów rozmnażania. Rozmnażają się zarówno bezpłciowo (poprzez podział komórki, fragmentację plechy, zoospory lub aplanospory) jak i płciowo. W zależności od stopnia rozwoju danego przedstawiciela, w procesie płciowym występuje izogamia (najczęściej), anizogamia lub oogamia. U niektórych grup zachodzi przemiana pokoleń (izomorficzna lub heteromorficzna).
[/quote]

Teraz wymienię dwie przyczyny występowania zielenic. W obrębie tych dwóch przyczyn będę prowadzić eksperymenty.

1) Pierwsza przyczyna podana wg Redfielda (cytuję za Charlsem Buddendorfem). Jest to oczywiście przyczyna związana ze stosunkami no3:po4. Bazuję tutaj na modelowym stosunku no3:po4, czyli no3=10mg/l i po4=1,0mg/l. Stosunek wynosi 10:1.

Redfield podaje, że przekroczenie stosunku no3:po4 powoduje zielenice. Przykładowo osiągając stosunek powyżej 10:1 już można spodziewać się zielenic w akwarium. Poniżej 10:1 można spodziewać się glonów "niebieskich"

Praktyka w moim akwarium
Utrzymywałem po4=1,0mg/l. Przedawkowałem no3 w ilości 20mg/l i więcej. Natychmiastowy wysyp zielenic połączony z zielonym zakwitem wody. Woda była zielonkawa. W nocy się klarowała, a w dzień ponownie zielona.
Zmniejszyłem no3 do 10mg/l. Nastąpiło zahamowanie wysypu zielenic i wyklarowanie wody. Zielonkawa woda zniknęła.
Przyczyna zielenic okazała się tkwić w nadmiarze no3 w stosunku do po4. Po przekroczeniu stosunku 20:1 następował wysyp zielenic.

Ustabilizowanie stosunku 10:1 zahamowało zielenice ale nie wyeliminowało je całkowicie.

2) Druga przyczyna zdaniem forumowiczów tkwi w zbyt bogatym nawożeniu mikro.

Dawkuje 1,6ml dziennie easy life profito. Wg kalkulatora zulixa nie przekraczam żadnych stężeń mikropierwiastków. A jednak coś mi wybiło krewetki i ślimaki (nawet zatoczki). Podejrzewam miedź. Jest to pierwsza przesłanka mówiąca o kumulacji mikro. Zredukowałem do 1,0ml i podałem jednorazowo dawkę tygodniową. Przez tydzień nie podaje mikro. Braki żelaza z mikro rekompensuje żelazem z chelatu. Czekam na wyniki eksperymentu. Będę eksperymentował z ilością mikro.
Podając jednorazowo 5ml/tydzień mikro easy life pro fito wyeliminowałem pojawianie się nowych zielenic.
Podając zalecane dawki producenta możemy łatwo doprowadzić do kumulacji mikro. Dla mojego akwarium optymalna dawka dzienna to 0,71ml. Dla wody destylowanej i Ro dawka ta może być większa ze względu na jałowość tej wody. W wodzie kranowej niewielkie ilości mikroelementów na pewno występują.
Miałem nadzieję, że ograniczając dawkowanie mikro pozbędę się wysypu zielenic. Podawałem mikro jednorazowo 5ml/tydzień. Po 4 dniach od podania lokalny wysyp na przedniej szybie. Trzeba sprawdzić stężenie no3.



3) Swiatło słoneczne.

Boczna część akwarium jest wystawiona na wpływ światła słonecznego o stosunkowo niewielkim natężeniu. Dodatkowo ziemia w akwarium dolega szyb. Podłoże pomiędzy dnem akwarium a stropem podłoża na kontakcie z szybą akwarium jest zielone. Szyba także jest pokryta dość gęsto zielonym pyłem. Gęstość pyłu jest największa w miejscu, które jest wystawione na największe oddziaływanie słońca. Po zmniejszeniu mikro ekspansja zielenic na szybie została zahamowana. Jednakże zanotowałem wzmożone natarcie glonów na kontakcie podłoża i szyby akwarium.
Poranne oświetlenie prawej strony początkowo wpływało korzystnie na zielenice ale także na rośliny. Później , po tyg. nie zauważyłem związku pomiędzy pojawianiem się zielenic a światłem słonecznym. Lotos i elocharis accicularis wystrzeliły w górę.

4. Stężenie żelaza

Znalazłem w internecie powielające się żelazo przy tematach z zielenicami. Podobno wraz ze wzrostem stężenia żelaza istniej większe prawdopodobieństwo pojawienia się zielenic. Oczywiście są przypadki akwariów, w których jedynym źródłem żelaza jest kranówa, w której stosunkowo jest go niewiele.

Poziom wejściowy to 0,5mg/l w moim akwarium. Zużycie przez rośliny to ok.0,45mg/l/tydzień. Przez tydzień nie będę podawać fe. Obniże do 0,1. A później zwiększe mikro do dawek zalecanych przez producenta.

Podsumowanie

Przeprowadzone eksperymenty nie pozwoliły jednoznacznie wskazać czynnika dominującego i decydującego o powstawaniu, zielenic i pyłu zielonego na szybach i podłożu w ustabilizowanym akwarium.
W oparciu o przeprowadzone badania można dokonać hierarchizacji czynników zielenicotwórczych:
1) Stosunek Redfielda - Po przekroczeniu stosunku Njęzor 20:1 prawdopodobieństwo wystąpienia zielenic i zakwitu wody jest wysokie.
2) Mikro - nie odnotowano wysypu zielenic bezpośrednio po podaniu (zgodnie z zaleceniem producenta). Nadmierne nawożenie mikro, moim zdaniem, zwiększa ryzyko wystąpienia pyłu zielonego w dłuższej perspektywie czasu (po kilku dniach od podania dawki tygodniowej).
3) Swiatło słoneczne - czynnik, który wg wielu akwarystów jest bardzo szkodliwy dla akwarium. Istnieje przekonanie o potrzebie izolacji akwarium od światła słonecznego. Nic bardziej mylnego. Poza pozytywnym wpływem na rozwój roślin nie odnotowano istotnego wpływu promieni słonecznych na rozwój zielenic.
4) Żelazo - przeprowadzone badania były zbyt krótkie aby jednoznacznie opowiedzieć się za wpływem żelaza na wysyp zielenic. Autor wskazuje na zasadność przeprowadzenia wzmożonych badań o szerszym spektrum metod badawczych wpływu tego czynnika na rozwój glonów "zielonych".

Badania zakończone
_________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
Electra28.03.2024 14:56:12
poziom 5

oczka
  
kosma2000
14.04.2013 10:12:38
poziom 4



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 349 #1315826
Od: 2013-4-9
zapodasz jakąś dokumentacje foto jak postępują zmiany itp ?
_________________
300 l hodowla sałaty :D oraz zbiorniczek 85 l z CR
http://www.kpfa.iq24.pl/default.asp?grupa=163372&temat=344215&nr_str=4
  
tomeksup
14.04.2013 12:02:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2101 #1315923
Od: 2012-6-12
Z powodu braku dobrego aparatu nie prowadzę dokumentacji fotograficznej.
_________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
roman
14.04.2013 22:53:28
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz /Fordon

Posty: 60 #1316655
Od: 2011-11-18
Może to dziwne, ale Słońce - to najczęściej zabójca akwarium. Głównie świata roślinnego. Przy dozowaniu Fe i ... Słońca - kręcisz się w błędnym kole! .... na własne życzenie...
  
ermukis
14.04.2013 23:41:44
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Grudziądz

Posty: 124 #1316716
Od: 2012-8-7
A kolega roman zna akwaria LT? One w głównej mierze się opierają na Słoneczku wesoły
_________________
Udzielę info na temat hodowli Aksolotli Meksykańskich.

pisać na GG:23433703 ;)
  
tomeksup
15.04.2013 07:47:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2101 #1316829
Od: 2012-6-12


Ilość edycji wpisu: 1
Kolejny etapem będzie obniżenie fe. Na innym forum ktoś przeprowadził eksperyment. Postawił akwarium na parapecie w słońcu i czekał na glony. nie doczekał się. Nawet nie stosował nawożenia. Chyba tam nie było ryb, tylko same rośliny. To jako główna przyczyna, która nie spowodowała glonów.
_________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
roman
15.04.2013 11:20:44
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz /Fordon

Posty: 60 #1316984
Od: 2011-11-18
    ermukis pisze:

    A kolega roman zna akwaria LT? One w głównej mierze się opierają na Słoneczku wesoły


Oj!...zna, zna!... aniołek LT opierają się głównie na : światełku rozproszonym!! Słońce ewentualnie m o ż e przez np. 1 godz. doświetlać akwa, i to najlepiej przez firankę...


Ryby (ich odchody) oczywiście bardzo potęgują glony.
  
tomeksup
15.04.2013 12:08:31
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2101 #1317017
Od: 2012-6-12
Tak Panowie. Bierzcie pod uwagę, że w LT jest mało światła na litr. Z drugiej strony gdzieś trafiłem na badania zbiorników słodkowodnych. Tam była mowa o tym, że nie ma glonów pomimo światła naturalnego. Jednakże w takim środowisku bogactwo makro jest mocno ograniczone. Rośliny przystosowały się ewolucyjnie do niskich wartości związków odżywczych.

Są różne teorie na temat przyczyn glonów.
_________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
tomeksup
07.05.2013 20:57:20
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 2101 #1431262
Od: 2012-6-12
Panie "romanie" Pański pogląd o promieniowaniu słonecznym jako zabójca akwariów jest nieprawdziwy wg mnie i literatury na temat LT. Co do żelaza, to ma Pan może racje.
_________________
"Na forum każdy jest specjalistą. Profesjonalista uśmiechnie się czytając bzdury, amator je zastosuje." -cytat Abraham Lincoln
  
Electra28.03.2024 14:56:12
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GLONY » ZIELENICE - EKSPERYMENTY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny